May 4, 2013 - Genel    No Comments

Biraz CV, biraz mülakat

 

Eminim çoğumuz bir kez de olsa Kariyer.net ‘in etkinliklerine/sunumlarına katılmışızdır. Yada kariyer.net ‘de bir üyeliğimiz vardır. Bu yüzden klişeleşmiş şeyleri yazmaktan ziyade, başlıktan da anlaşıldığı üzere biraz CV, biraz mülakat…

 

İşin özünde CV bir satış belgesidir. Eğer iyi hazırlanmış bir CV ise, kolay anlaşılıyorsa, ayrıntılara özen gösterilmişse, bilgilere çabuk ulaşılıyorsa ve sahibinin kişiliğini yansıtıyorsa etkilenmemek zor olsa gerek.

 

Mükemmel bir CV:

  • Gereksiz ayrıntı ve karmaşalardan kaçınılmış
  • Tek sayfa üzerinde özenle hazırlanmış
  • Sahibinin iş deneyimlerini özetleyip kişiliği hakkında fikir veren
  • Kişinin daha önce çalıştığı ve çalışılmak istenilen alanlardaki güçlü yönlerinin vurgulandığı bir CV …

Sahip olunmayan özellikleri yazmaktan son derece kaçınmalıyız. İngilizce seviyesi örnek verilir genelde, iyi olmayan İngilizce seviyenizi iyi olarak yazmayın denilir. Hobiler, katılan program/etkinlikler, alınan sertifika ve eğitimler yada projeler kısmında da bu yanlış bilgi kolayca fark edilebilir. Bazen tek bir soru bile bunu anlamak için yeterli olabilir. 4 gün önce katıldığım bir mülakat sırasında:

“Münazarayı sevdiğinden bahsetmişsin. Daha önce hiç münazara turnuvasına katıldın mı?”

diye soruldu. Evet katıldım dedim ve akabinde “Konunuz nelerdi, siz neleri savunmuştunuz  ve nasıl savundun” denildi. Açıkladım ve devam edildi ..

Hobi kısmına, hobimiz olmamasına rağmen  “Ne kadar spor varsa yada eğlenceli, renkli görünen ne kadar aktivite varsa hepsi yazılabilir.” diye düşünülmemelidir. Hobilerin incelenmesindeki  amaç ekip ruhuna sahip mi? Takım sporlarına ilgisi var mı? Tüm hayatı okul/ iş mi? gibi çok yönlü olup olmadığımızı değerlendirmektir. Tüm gün masa başında iş yapacak birisinin hobi yönünden çok aktif olması, işveren tarafından “Bu pozisyonda çabuk sıkılır ve işi bırakabilir.” gözüyle bakılabileceğinden çokta iyi olmasa gerek. O yüzden başvuracağımız pozisyona işe göre  CV  şekillendirilmeli, düzeltilmelidir.

zafer Çiğdem CV mülakat

Mülakat kısmına gelecek olursak, birçok yönetici adaylara doğru soruları sor(a)maz ve bu nedenle standart cevapları alır. Adaylar kendilerine sorulacak soruları önceden tahmin edip onları bir aktör gibi ezberlerler. Bu nedenle yapılması gereken şey alışılmışın dışında, beklenmedik sorular sorup adayların gerçek benliklere ulaşmaya çalışmaktır. Geleneksel iş görüşmesinde yapılan konuşmalardan kaçının; karşınızdaki kişinin öz geçmişine bakıp ona kendisinden söz etmesini istemeyin. Size görünmek istedikleri gibi görünmelerine izin vermeyin, gerçekten kim olduklarını anlamaya çalışın.

Pırıltıyı/ışığı görme:

“5 dakikalık bir görüşme içgüdülerim sayesinde yeterli oluyor. Hatta bazen adayın resepsiyonda oturuşu bile bana onun doğru kişi olup olmadığı konusunda fikir veriyor.

diyor bazı  tecrübeli yöneticiler ise.

Son olarak “Bize kendinizden bahsedin” , “Bu işi neden istiyorsunuz” gibi sorulardan ziyade;

  • Başından sonuna kadar yönettiğiniz, başarılı olmuş bir projeden ve bunu nasıl yaptığınızdan söz eder misiniz ?
  • Hayatınızda stresle nasıl başa çıkarsınız ?
  • Zayıf yönleriniz nelerdir ?
  • Ne tür bir liderlik tarzı daha başarılı olmanızı sağlıyor ?

gibi sorular tercih edilmelidir.

 

Zafer Çiğdem’in yazı ve haberlerini  Twitter ve Facebook dan takip edebilirsiniz.

 

Sevgilerimle…

 

Share Button

Got anything to say? Go ahead and leave a comment!