Şub 26, 2013 - Genel    No Comments

Düşün, plan yap ve başar

Bana bir soruyu çözmem için 1 saat verilse 45 dakikasını düşünüp anlamaya, 10 dakikasını çözüm yolları üretmeye, 5 dakikasını da soruyu çözmeye ayırırım der Einstein. Üzerinde gerçekten düşünülmesi gereken bir söz. Düşünmek, anlık karar verme psikolojisi ile sağlıksız düşünüp yanlış karar vermemizi engeller. Daha sağlıklı daha mantıklı kararlar almamızı sağlar.

Mümin Sekman’ da düşünmenin önemini “Amerikalı gibi düşünün, Japon gibi planlayın, Türk gibi başlayın .” sözleriyle dile getirmektedir.

Başlama ya da kendine güven konusunda bir sıkıntımızın olmadığı çok açık ortada. O yaptı ben de yapabilirim mantığıyla kendimizi çok iyi motive edebilen çok akıllı bir milletiz ki düşünüp plan yapma kısmını da iyi bir şekilde yapabilirsek…

Büyük düşün küçük adımlarla başla ve sen neye hazırsan oda senin için hazırdır gibi sözlerde düşünmenin ne kadar önemli olduğunu bizlere anlatmaktadır.

plan

Plan yapmaya gelecek olursak öncelikle yaşadığım bir anımı anlatmak istiyorum sizlere; İzmir FEN lisesindeki kimya öğretmenim sevgili Ersin hocam ÖSS’ye hazırlık yaparken defalarca, bir dönem boyunca, bıkmadan, usanmadan plan yapmam gerektiğini söyledi. Bense sürekli geçiştirdim ve dönem sonunda “Defalarca söylenildi. Bir deneyim bakalım ne de olsa bir şey kaybetmem.” dedim ve o gün gece 01:00 a kadar sürecek olan çalışmam saat 19:00 olduğunda bitmişti. Nasıl bittiğine inanamamıştım. 10 dakika bile sürmeyen kısa zamanda yaptığım plan, bana tam 6 saat kazandırdı.

Vakit nakittir deyimince Gelin bu kadar değerli olan vaktimizi 10 dakika sürecek plan yapmayı terk etmeyerek daha güzel bir şekilde kullanıp, boşa harcamayalım.

ÖSS birincilerine nasıl çalıştın sorusunu yönelttiğimizde “Çok çalışmadım sadece planlı programlı çalıştım”sözlerini duymaya yeterince alışkın olsak gerek.

Plan yapmak yapacağımız işi önceden belirleyip o işe kendimizi zihinsel ve bedensel olarak hazırlamamızı da sağlar. Özellikle ÖSS’ye hazırlanan arkadaşlar için sürekli masada oturup “Ne çalışsam acaba OFF” derdinin halledilmesine yönelik birebirdir.

Başkanlara, bakanlara ve üst makamlardaki iş adamlarına baktığımızda her birinin günlük, haftalık, aylık ve yıllık planları bulunmaktadır. Buda plan yapmanın önemini bizlere yeterince anlatmaktadır.

Plan and Organize

Amerikalıların, İngilizlerin hani hep şu filmlerde duyduğumuz  ‘B’ planı var ya “Herkesin A,B,C planı varken neden bizim bir planımız bile yok?”

Nereye gideceğini bilmeyen gemiye rüzgâr yardım etmez miseli, nereye gittiğimizi düşünüp bir an önce karar vermeliyiz.

Ayrıca plan yapmak bilgi kirliliğinin, çokluğunun yeterince fazla olduğu günümüzde seçici öğrenme yolu ile beynimizin gereksiz doğrulardan uzaklaştırıp kafa karışıklığını önlemesi yönünden de bize çok önemli bir fayda sağlamaktadır.

(Ne yapacağına karar ver ve yap, ne yapmayacağına karar ver ve yapma.)

Uzmanlar planlamaya ayırılan 10 dakika pratikte uygulamada 1 saat kazandırır derler.

Yukarıda da bahsettim. Ben denedim bana 1 değil tam 6 saat kazandırdı : )

Hiçbir şey zor değildir yeter ki onu ufak parçalara bölmesini bilelim.

Son olarak başarmak konusuna gelecek olursak bu iki madde olduktan sonra başarıda bunların beraberinde gelecektir… : )

Zafer Çiğdem’in yazı ve haberlerini  Twitter ve Facebook dan takip edebilirsiniz.

Sevgilerimle…

Share Button

Got anything to say? Go ahead and leave a comment!