Nis 27, 2014 - Genel    No Comments

Girişimcilerin zaman yönetimi verimliliğine ihtiyaçları var

Birçok girişimci günün 24 saatten fazla olması dâhilinde kendi icatlarıyla dünyayı değiştirebileceklerini dile getirir. Daha kolay bir çözüm yolu olan, saat başına daha fazla iş yapabilme yeteneğini geliştirebilmek yerine, mevcut olan 24 saati arttırabilmeyi isterler.

Hepimizin sürekli yoğun olan, işi başından aşkın tanıdıklarımız vardır muhakkak, ama yalnızca birkaç önemli sonuç ortaya koyabilmişlerdir.

Ne kadar tutkulu olursa olsun herkesin zaman yönetimini, zaman zaman tekrar gözden geçirmeye ihtiyacı vardır. Etkili zaman yönetimi yeteneği, kişinin en iyi, en önemli avantajlardan birisidir.

Time management- zaman yönetimi

Time management- zaman yönetimi

Özellikle girişimciler için çok değerli olacak, zaman yönetimi verimliliğini arttıracak 10 maddeyi inceleyelim:

  1. Önceliklerinizi başarabilmek için ertelemenin üstesinden gelin. Çoğu zaman başlangıçta “öncelikli/acil”  yapılacak şeyleri yapıp “önemli” olanları ertesi güne erteleriz. Bu problemin üstesinden gelebilmek için çalışma saatini belli parçalara ayırmamız gerekir. Bu bize bilinçsizce bir şeyleri yetiştirmeye çalışmak yerine planda-programda, görevde kalmayı sağlayacaktır.
  2. Deadline(son teslim tarihi) sizi negatif değil de pozitif olarak etkilesin. Gerçekçi bir deadline sizi motive etmelidir. Bu yüzden kendinize ve de çalışanlarınıza sahte deadline bildirip motivasyon ve isteklerinin düşüşüne neden olmayın. Nasıl zaman kazanırım stratejilerini çok iyi inceleyin ve bazen amaçlarınızı revize etmek en doğru çözüm olabilir.
  3. Son dakikaya kadar beklemek yerine hemen cevap verin. Ekibinizden birisinin ya da bir müşterinizin isteklerini son dakikaya kadar bekletmek iyi bir şey olmasa gerek. Eğer iletişim kurulması gereken doğru kişiyseniz hemen cevap verip yardımcı olmaya çalışın ya da diğer bir yetkili kişiye yönlendirin. İsteklerin ertelenmesi projenin başında bile olunsa olumsuzluklara, krizlere yol açabilir.
  4. Pazardaki fırsatları iyi yakalayın. Zaman yönetiminin en büyük faydası, yolumuza çıkacak beklenmedik fırsatları tanıyıp onları şekillendirebilmektir.
  5. E-mail ve sosyal medyanın kattığı değeri hesaplayın. Web tarama alışkanlıklarınızı kontrol edip ve bir limit belirleyerek sınırlayın ya da bunları yapması için bir kişiyi belirleyin.
  6. İstenilen iletişim metodunu bulup onu kullanın. Eğer birisi telefondan nefret ettiğini söylüyorsa saygı duyup farklı bir iletişim metodu bulun, mail yoluyla haberleşin. Hem bu şekilde biraz da olsa giderlerinizi minimize etmiş olursunuz.
  7. Kritik bir işi teslim etmeden önce tarafsız bir şekilde dikkatlice tekrar inceleyin.
  8. Hayır demeyi öğrenin. Hiç birimizin her şeyi yapabilecek vakti yoktur. Kibarca ve suçluluk hissetmeyecek şekilde “hayır” demeyi öğrenin. (link): hayır diyebilmek 
  9. Ürünleri kapıdan al ve de hızlıca teslim et.  Müşterilere yaklaşmak ilk önceliğiniz ise tamamlanmış öneriler ve teslimat anahtar kelimelerinizdir.
  10. Yeni çözümler için iş alanınızın dışına bakın. Birçoğumuz karşılaştığımız zorluklara çözüm bulabilmek için yalnızca kendi alanımızda yetenekli, deneyimli kişilerle konuşup onlardan fikir alırız. Yatırımcılar, danışman kurulu, alternatif çözüm sağlayabilecek diğer endüstriden ortaklara danışıp fikir alış verişi yapmak ve direkt dışarıdan yardım alabilmek yerine sadece bu alana, kendi alanımıza sıkışıp kalırız.

 

Zaman yönetimi sürekli geliştirilebilen bir yetenektir yalnızca zaman zaman yaptıklarımıza ve zamanımızı aktif bir şekilde kullanıyor muyuz diye kontrol edip gereken aksiyonu almamız gerekir.

Zamanımızı etkin ve faydalı bir biçimde kullanabilmek dileğiyle..

Zafer Çiğdem’in yazı ve haberlerini  Twitter ve Facebook dan takip edebilirsiniz.

Saygılarımla …

Share Button

Got anything to say? Go ahead and leave a comment!