Tem 23, 2012 - Genel    No Comments

“hayır” diyebilmek …

Hayatta en büyük zorluklardan biri budur. Birçok kişi hayatının büyük bir bölümünü, aslında önemli olmayan ya da yapmak istemediği şeylere ”evet” diyerek geçirir.Hayatınızda ve işinizde önemli olan/yapmak istediğiniz şeyleri belirleyin.Bunlara tutkuyla ve coşkuyla ”evet” deyin. Bunun dışındaki her şeye ”hayır” demekten kaçınmayın.

En söylenmesi gereken yerde bile hayır diyememek, insanın iç dünyasında nasıl bir baskı oluşturur hiç düşündünüz mü ? Bir türlü içinden geldiği gibi olamamak …

Peki neden hayır diyemiyoruz ?

Çünkü çoğu zaman kişiler hayır demenin bir tercih olduğunu değil de, teklifi yapan kişiyi reddetmek olduğunu algılarlar.

Toplum kültürümüzde evet demek fedakar, yardımsever ve iyi insan olma gibi özelliklerle özdeştirilmiştir.Bu özellikleri taşıyan biri gibi görünme isteği de hayır demeye engel olur bazen.

Evet cevaplarıyla sıkıntı çekmek yerine, hayır demeyi öğrenmek, stresinizi azaltır.

Psikoterapist Emma Baskerville ;

  • Hayır derken kendinizi suçlu hissetmemelisiniz, çünkü dürüstlük gerçekten en iyi seçenektir.
  • Önemli olan doğru bir şekilde ”hayır” demek. Mesela açıklama yapmaktansa soru sormalısınız.Bu karşılıklı diyaloğu arttırır böylece hakikaten anlaşılırsınız.
  • Sadece ”hayır” demek yerine hem anlaşılmanızı sağlayacak hem de çatışma çıkarmayacak bir yöntem bulun.Mesela meşgulseniz bir arkadaşınız ona yardım etmenizi istiyorsa, ”Bu gece dışarı çıkmayı çok isterdim ama …….’ndan dolayı ……. tarihine kadar kafamı kaşıyacak vaktim yok. Bunu başka bir zaman yapsak nasıl olur?” diye sorun.

”Ya da patronunuz üzerinize çok fazla iş yüklüyorsa açık sözlü olun: Sizin için bu işi tamamlayabilirim, ama önümüzdeki haftadan önce teslim edemem. Sizin için en iyisi X, Y veya Z’ ye sormak olur. Onlar daha hızlı bir şekilde bu işi halledebilir.” diyebilmek gerekir demektedir Emma Baskerville. Tabi bazen çok da açık sözlü olmamak gerekir 🙂

Yaşamda huzuru sağlayan en temel unsur ise dengedir. Tabi ki her şeye hayır dememek gerekiyor, ideal olan evet ve hayırların dengede olduğu bir yaşamdır.

Etrafınızda hayır diyebilen birileri varsa onları daha yakından tanımaya çalısın ve onların hayır deme sosyal becerisini nasıl kazandıklarını öğrenin.

Dürüst bir hayır cevabı asla, yalancı bir evet cevabının sonuçları kadar can yakıcı olamaz…

Zafer Çiğdem’in yazı ve haberlerini  Twitter ve Facebook dan takip edebilirsiniz.

 

Sevgilerimle…

Share Button

Got anything to say? Go ahead and leave a comment!